Wielkoformatowa galeria
- Idea projektu
Wielkoformatowa galeria uwieczniająca podobizny osób najbardziej zasłużonych dla Ziemi Podlaskiej będzie prawdopodobnie największą tego typu galerią w Polsce, złożoną z 3 murali rozmieszczonych w różnych miejscowościach województwa.
Główny celem projektu stanowi innowacyjna forma promocji dziejów Podlasia. Galeria miała by przybliżyć szerokim grupom odbiorców postaci najbardziej wybitnych mieszkańców regionu. . Nasze województwo wychowało wiele znamienitych postaci. Aranżując w nowoczesny sposób niezagospodarowane miejskie plenery, warto przypomnieć Podlasianom, że och dom był dawniej miejscem życia wielu kluczowych dla historii postaci, budując tym samym wiarę w poczucie podlaskiej tożsamości.. Bez wątpienia województwo dzięki temu zyska na rozpoznawalność w skali kraju jako region, w którym tradycje historyczne, są nadal pielęgnowane, a łączone ze street arte’m pozwalają się odkryć na nowo. Jednocześnie trwałość malowideł sprawi, że przez wiele lat będą zdobić przestrzeń publiczną, wzbudzając powszechny podziw.
Galeria murali niewątpliwie stała by się spektakularną atrakcją turystyczna, i kreatywną formą promocji wartościowych postaci zapisanych grubą czcionka na karatach historii. Wielkopowierzchniowe grafiki pozwoliły by nie tylko obcować na co dzień ze sztuką mieszkańcom , ale również stanowiły by obowiązkowy punktem na mapie turystycznej, przyciągając do miejscowości w której powstaną ważny punkt na szlaku turystycznym Podlasia.
Szanse wykazania się mieli by również lokalni artyści, którzy nie mieli dotąd wystarczających możliwości prezentacji swojego warsztatu, mimo tkwiącego w ich umiejętnościach potencjału. Jednocześnie projekt ma być zachętą do podjęcia dyskusji na temat ożywienia przestrzeni publicznej poprzez połączanie form audiowizualnych z budującym tożsamość historyczną przekazem . Wielkoformatowa Galeria Sławnych Podlasian ma pokazać, że z tym regionem związani są ludzie, którzy dokonywali niegdyś „wielkich rzeczy”, a co za tym idzie możemy takowych dokonać także dzisiaj. To swoisty rodzaj hołdu oddany przez mieszkańców ich małej ojczyźnie – ojczyźnie, która w 2013 roku będzie obchodziła swoje 500 lecie.
- Bohaterowie murali
Nim rozpoczną się pracę pragniemy przeprowadzisz szeroko debatą społeczną, podczas której mieszkańcy Podlasia będą mogli wskazać poprzez głosowanie kandydatury szczególnie zasłużonych dla regionu. W ramach dotychczasowej współpracy z historykami i ekspertami udało się nam wytypować kilka postaci związanych z Podlasiem, których wizerunek powinien warty uwiecznienia.
W gronie potencjalnych postaci znalazły się (w kolejności alfabetycznej):
– Irena Białówna (1900-1982) – lekarka i działaczka konspiracyjna, patronka ulicy;
– Izabela Branicka (1703-1808) – współtwórczyni rozwoju Białegostoku;
– Jan Klemens Branicki (1689-1771) – mecenas kultury i sztuki, współtwórca rozwoju Białegostoku;
– Stanisław Bukowski (1904-1979) – architekt i urbanista, współtwórca powojennej odbudowy Białegostoku;
– Jan Glinka (1890-1963) – archiwista, działacz społeczny i historyk Białegostoku;
– Ryszard Kaczorowski (1919-2010) – polityk i działacz społeczny, ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie;
– Alfons Karny (1901-1989) – rzeźbiarz, twórca m.in. wizerunków znanych Polaków;
– Władysław Liniarski (1897-1984) – oficer, komendant białostockiego ZWZ-AK i AKO;
– Antoni Lubkiewicz (1896-1928) – redaktor i wydawca „Dziennika Białostockiego”;
– Sylwester August Mirys (1700-1790) – autor dekoracji rezydencji Branickich;
– Nora Ney (1908-2003) – aktorka, gwiazda kina międzywojennego;
– Seweryn Nowakowski (1894-?) – prezydent Białegostoku w latach 1931-1939;
– Ryszard Skibiński (1951-1983) – muzyk, założyciel zespołu Kasa Chorych;
– Piotr Wiesiołowski (?-1621) – marszałek Wielkiego Księstwa Litewskiego, przez przeszło pół wieku właściciel Białegostoku, fundator kościoła farnego oraz pałacu;
– Ludwik Zamenhof (1859-1917) – lekarz, twórca języka esperanto;
Finałową trójkę najbardziej zasłużonych dla regionu postaci wytypują mieszkańcy Podlasia podczas przeprowadzonego w ramach projektu plebiscytu.
- Przykładowe wizualizacje
Poniższe wizualizację przedstawiają podobizny sławnych Podlasian, ulokowane na szczytach budynków położonych w pobliżu najbardziej ruchliwych, białostockich arterii. Ostateczny wybór miejsc, w których zostaną ulokowane malowidła jest uzależniony od wyniku plebiscytu. Murale zostaną zlokalizowane w miejscach powiązanych z osobami prezentującymi ich sylwetki.
Wizualizacja 1. Ludwik Zamenhof i Jan Klemens Branicki al. Solidarności, Białystok
Wizualizacja 2. Ryszard Kaczorowski,
- Waszyngtona, Białystok.
Minimalna trwałość naszego malowidła wynosi 5 lat, maksymalna sięga kilkunastu.
Przez ten czas przestrzeń publiczna Podlasia będzie mogła cieszyć się się stworzoną wspólnie z nami innowacyjną , pierwszą tego typu galerią w Polsce.
Zachęcamy do współpracy
Wszystkich, tych, którzy chcieli by pomóc „Wielkiej Galerii Sławnych Podlasian” zapraszamy do współpracy. Chętnie zapoznamy się z wszystkimi propozycjami, które mogły by przyczynić się do sprawnej realizacji projektu.