Close

7 stycznia 2013

PAMIĘĆ NA WARSZTACIE zaproszenie na bezpłatne warsztaty „Kreatywna praca nad pamięcią historyczną” w ramach projektu „Wyrwa w pamięci”

Już we wrześniu na Węglowej będzie można zobaczyć pierwsze działania powstałe w ramach projektu „Wyrwa w pamięci” – wielkoformatowe vlepki oraz graffiti, według projektu nagrodzonego w ogólnopolskim konkursie. Przy okazji zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów na cykl bezpłatnych warsztatów z fantastycznymi młodymi twórcami. Celem tych zajęć jest wspólna, kreatywna praca nad pamiątkami z przeszłości – przedwojennymi zdjęciami białostoczan, którzy w latach 40. byli deportowani, a o których losach chcemy dziś opowiedzieć językiem ludzi młodych.

Już we wrześniu na Węglowej będzie można zobaczyć pierwsze działania powstałe w ramach projektu „Wyrwa w pamięci” – wielkoformatowe vlepki oraz graffiti, według projektu nagrodzonego w ogólnopolskim konkursie. Przy okazji zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów na cykl bezpłatnych warsztatów z fantastycznymi młodymi twórcami. Celem tych zajęć jest wspólna, kreatywna praca nad pamiątkami z przeszłości – przedwojennymi zdjęciami białostoczan, którzy w latach 40. byli deportowani, a o których losach chcemy dziś opowiedzieć językiem ludzi młodych.

A zatem, jeśli interesujesz się historią miasta, chcesz razem z nami tworzyć nowe muzeum i masz pomysł, jak współczesnym językiem opowiadać trudną historię z przeszłości – to te warsztaty są dla Ciebie! Cykl obejmuje trzy spotkania, każde poświęcone innej technice pracy:

14 września, godz. 12.00 – 15.00 – kolaż / prowadzenie: Magdalena Busłowska / miejsce: Muzeum Wojska w Białymstoku

21 września, godz. 12.00 – 16.00 – szablon graffiti / prowadzenie: Anna Koronkiewicz / miejsce: Węglowa, magazyn nr 5

28 września, godz. 12.00 – 16.00 – scenografia / prowadzenie: Martyna Dworakowska / miejsce: Węglowa, magazyn nr 5

Uwaga! Uczestnicy warsztatów dostaną bezpłatny karnet na Original Source Up To Date Festival

Zapisy: facebook@mwb.com.pl do dnia 11 września 2013 r. do godz. 15.00

Liczba miejsc ograniczona!

 

 

WYRWA W PAMIĘCI – INFORMACJE O PROJEKCIE

Kontekst historyczny projektu określają cztery wielkie deportacje z lat 1940-1941, jedno z najważniejszych doświadczeń najnowszej historii. Wywózki dotknęły wówczas setek tysięcy mieszkańców dawnych kresów
II Rzeczpospolitej, a w sposób szczególny Białystok, który utracił 20 tys. obywateli. Wokół wielkiego poczucia straty koncentruje się główna idea projektu: „Spróbujcie to sobie teraz wyobrazić. Pomyślcie, że nagle
w każdej grupie której jesteście istotną częścią (rodziny, klasy, bloku, ulicy) brakuje co piątej osoby.”

„Wyrwa pamięci” wpisuje się także w ideę utworzenia w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru i włączenia
w ten proces, od samego początku, przez uczniów i studentów. Projekt zakłada zrealizowanie czterech bloków działań adresowanych do młodych ludzi i w dużym stopniu przez nich realizowanych. Wszystkie oparte będą o język i estetykę bliskie młodemu pokoleniu: street art (murale, graffiti), happening, instalację fotograficzną, warsztaty interdyscyplinarne. Wszystkie działania realizowane będą w II połowie 2013 r.